×
Antalya
Antalya’nın  kıyı  bölgelerinde  Akdeniz  iklimi,  iç  kesimlerinde ise karasal iklimin etkili olması nedeniyle her çeşit sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Kıyı bölgelerde daha çok sebze ve meyve, iç kesimlerde ise tahıl  üretimi  ağırlıktadır. Bu  farklılık yörenin halkının  beslenme şekillerini  etkilemektedir. Örneğin; Antalya,  Side,  Manavgat, Serik, Alanya, Finike, Demre, Kalkan, Kaş, Alanya gibi kıyı yerleşimleri sebze, meyve, ot, zeytinyağı vb. yoğun olarak tüketilmekte iken Akseki, İbradı, Korkuteli, Elmalı gibi yerleşimler tahıllar, hamur işleri vb. yoğun olarak tüketilmektedir. Bitki örtüsünün maki (bodur çalılar) olması nedeniyle ağırlıklı olarak keçi, kısmen iç  kesimlerde ise  koyun yetiştirilmektedir. Hayvancılık gelişmiştir bu sebeple hayvansal ürünlerin beslenmedeki yeri ve değeri fazladır.

Antalya yöresel mutfak kültürü  tarihsel  süreçte,  kimi  noktalarda süreklilik, kimi noktalarda ise değişiklik göstererek sürekli bir şekilde çevresindeki kültürlerden etkilenmiştir Antalya yöresel yemeklerine sebzelerin girmesi ise göçmenler (19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında adalı göçmenler (özellikle Moralılar ve Giritliler)) sayesinde olmuştur. Mısır’ın Dimyat yöresinden Antalya’ya getirilen susam ve susam yağını (tahini) ve Toroslar’daki Yörük kültüründen gelen yoğurt, peynir ve buğdaydan yapılan çeşitli yemekler ile Antalya yerel mutfağının temelleri atılmıştır. Toroslarda yaşayan Yörüklerin konar-göçer yolculuğu ve sürülerle iç içe yaşam biçimi son derece yalın ve doğal bir mutfak kültürünün oluşmasını sağlamıştır. Göçebe hayatın getirdiği basit, taşınabilir gereçlerle hazırlanan gözleme, yufka ekmek ile doğal süt, yoğurt, peynir, tereyağı, çökelek gibi yiyecekler Yörüklerin temel besinlerini oluşturmaktadır.

Antalya yöresel mutfak kültürü tarihsel süreçte, kimi noktalarda süreklilik, kimi noktalarda ise değişiklik göstererek sürekli bir şekilde çevresindeki kültürlerden etkilenmiştir. Antalya yöresel yemeklerine sebzelerin girmesi ise göçmenler (19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında adalı göçmenler (özellikle Moralılar ve Giritliler)) sayesinde olmuştur. 

Mısır’ın Dimyat yöresinden Antalya’ya getirilen susam ve susam yağını (tahini) ve Toroslar’daki Yörük kültüründen gelen yoğurt, peynir ve buğdaydan yapılan çeşitli yemekler ile Antalya yerel mutfağının temelleri atılmıştır. Toroslarda yaşayan Yörüklerin konar-göçer yolculuğu ve sürülerle iç içe yaşam biçimi son derece yalın ve doğal bir mutfak kültürünün oluşmasını sağlamıştır. Göçebe hayatın getirdiği basit, taşınabilir ge-reçlerle hazırlanan gözleme, yufka ekmek ile doğal süt, yoğurt, peynir, tereyağı, çökelek gibi yiyecekler Yörüklerin temel besinlerini oluşturmaktadır.

ANTALYA YÖRESEL YEMEKLERİ
 
Gibi bir çok ve zenginlikte mutfağa sahiptir.
 
At Çayırı Mevkii Solak Mah. Aksu/Antalya