×
Festival Hakkında

20. yüzyılda yayladan sahile hala geleneksel konargöçer Türk kültürünü yaşayan vatandaşlarımıza Yörük diyoruz. Her Türk Yörük’ tür, her Yörük Türk’tür. Zira Orta Asya’dan yörüyerek geldik.


 Antalya’mız Yörük kültürünün en yoğun yaşandığı illerden birisidir. Kadim ve hükümran Türk Kültür ve Medeniyetini gelecek nesillere taşıdığı için yıllardan beri yöresel ölçekte yapıla gelen Yörük Türkmen Festivallerini 2022 yılında ilk kez Uluslararası bir boyuta taşıdık. Zira kültürümüzün kökleri, dalları ve yaprakları birçok kıta ve ülke sınırlarına yayılmıştır


2023 yılında, Yörüklerimizin yaz göçü dönemi olan Hıdırellez’de planlanan 2. Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, 11 ilimizi etkileyen elim deprem felaketi nedeni ile ertelenmişti. Şimdi, tüm vatandaşlarımızın, derneklerimizin, Türk Dünyası’nın katılımı ile Yörüklerin güz göçünde 3-5 Kasım 2023 tarihleri arasında Aksu At Çayırında yapılacaktır.


Festivalimizde, Türk Dünyasının her bir köşesinden kültür öğeleri, müzik ve dans grupları, el sanatları ve yemekler yer alacaktır.
Yörük Türkmen Derneklerinin yanında Hemşehri Derneklerimiz şehirlerimizin kültürünü bizlere gösterecektir.


Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımız, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçılarımızın eliyle ziyaretçilerimizin beğenisine sunulacaktır.
Geleneksel sporlarımız, yemeklerimiz, el sanatlarımız, coşkumuz ve sevincimiz ile Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivalinde buluşuyoruz.

Gelin kültürümüzü birlikte yaşatalım.
 

At Çayırı Mevkii Aksu/Antalya