×
Başkanın Mesajı
Antalya doğal güzelliklerinin yanında sosyolojik ve kültürel yapısı bakımından da eşsiz güzellikler barındırmaktadır. Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Antalya’ma büyük bir paye vermiştir. Onun için ben “güzel Antalyam” demeyi Atatürk’ten öğrendim. Yine “Arkadaşlar! Gidip Toros Dağları’ na bakınız, eğer orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.” Veciz ifadesi ile de Atatürk, Yörüklerimizin vatanımızın ve milletimizin bükülmez bileği ve yenilmez gücü olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla asli unsurunu Yörük ve Türkmenlerin oluşturduğu güzel Antalya’mızın tarihi ve kültürel zenginliklerini ortaya çıkarmak ve gelecek nesillere miras bırakmak için durmadan dinlenmeden çalışıyoruz.

“Yörüklerin Evladı”, “Torosların Evladı” diyerek beni bağırlarına basan, doğal bir yaşam biçimini tercih ederek yazın yüce Toroslarda, yaylalarda yaşayan Yörükler, kışın da Antalya’mızın bütün ilçelerinde ikamet edip, kent hayatına katılmaktadırlar. Küreselleşen dünyada, geleneksel yaşam biçimi giderek kent yaşamına dönüşürken, kente uyum süreci yörüklük, göçerlik ve yerel kültür adına kaygı verici boyut kazanmaya başlamıştır.

İşte bundan hareketle Yörük Türkmen Derneklerimiz ve Türk dünyasının temsilcileri ile birlikte Antalya Büyükşehir Belediyemiz tarafından “Uluslar Arası Antalya Yörük Türkmen Festivali” ile eş zamanlı olarak “Uluslararası Antalya Yörük ve Türklük Araştırmaları Bilim ve Sanat Kurultayı’ nı gerçekleştirdik. 2023 yılında elim deprem afeti nedeniyle yaz göçümüzde gerçekleştiremediğimiz 2. Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivalini güz göçümüzde 3-5 Kasım 2023 tarihleri arasında Aksu At Çayırında yapacağız. Tüm vatandaşlarımızı tarih ve kültürün buluştuğu festivalimize davet ediyorum. .
At Çayırı Mevkii Aksu/Antalya